Proroctví z Fátimy (III.) - Proroctví z Fátimy - Druhá část třetího tajemství (Čtvrté tajemství)
Mýty a skutečnost - Proroctví z Fátimy (III.)Proroctví z Fátimy - Druhá část třetího tajemství (Čtvrté tajemství)
V portugalské Fátimě bylo dne 13. 7. 1917 sděleno několik vizí a předpovědí - Poselství z Fátimy. Poselství rozdělujeme na tři části - Tři fatimská tajemství. Obsah prvých dvou tajemství byl zveřejněn r. 1942 (viz předchozí díl Proroctví z Fatimy - Tři tajemství) Třetí tajemství (třetí část fatimského tajemství) bylo zveřejněno r. 2000 tak, jak je zapsala sestra Lucie:[1]
Sestra Lucie měla vidění, ve kterém bíle oděný biskup prochází
polorozbořeným městem a pak vede skupinu
věřících na strmou horu k dřevěnému kříži. Zde jsou všichni zabiti
vojáky. Třetí tajemství, tak jak bylo zveřejněno, vyvolává řadu dohadů. Nebylo zřejmě uvedeno celé. Chybí text, který lze označit jako Druhá část třetího tajemství z Fatimy neboli Čtvrté tajemství. Vlastnosti textuUrčité charakteristiky textu Čtvrtého tajemství jsme uvedli v předchozím díle:
Obsah textuObsah je natolik závažný, že sama sestra Lucia nemohla zprvu (koncem r. 1943) třetí tajemství zapsat - cítila úzkost a zábrany. Přitom v předchozích tajemstvích již psala o strašných tragédiích, válce i vizi pekla. Vysvětlením může být to, že tajemství varovalo před něčím zlověstným v samém srdci církve. Obsah proroctví vzbuzoval v Lucii takové emoce, že nebyla schopna tři měsíce nic zapsat. Po přečtení třetího tajemství odmítla církev obsah zveřejnit i když to měl být požadavek Paní z Fatimy. Mnozí církevní hodnostáři dokonce zcela odmítli tajemství přečíst i když o to byli žádáni. Chybějící část třetího tajemství z Fatimy dosud nebyla Vatikánem zveřejněna. Lze tedy pouze odhadovat její obsah. Řada věcí je však zřejmá:
Většina badatelů se shoduje, že dosud nezveřejněná část třetího tajemství zachycuje slova Paní z Fatimy. Text začíná slovy o Portugalsku a pokračuje proroctvím o vážné duchovní krizi církve. Proto bylo tajemství utajeno. Zveřejnění celého třetího tajemstvíVzhledem k předpokládanému obsahu je jasné, proč se Vatikán zdráhá uveřejnit celý text třetího tajemství. Ale zůstalo třetí tajemství skutečně ještě tajemstvím? Podle A. Socciho[2] se Vatikán rozhodnul o kompromisu. V roce 2000 zveřejnil první část třetího tajemství - tedy vizi poničeného města a smrti mnoha lidí včetně biskupa v bílém a jeho doprovodu. Slova Paní z Fatimy, kterými měla tuto vizi vysvětlit a varovat tak lidstvo, byla sice zatajena, jejich význam a prorocké varování před hrozbami v budoucnosti však čelní církevní představitelé nepřímo zveřejnili ve svých kázáních a rozhovorech. Tak mohlo být Vatikánem sděleno, že celé třetí tajemství bylo odhaleno (i když bez doslovné publikace), aniž se kdokoliv musel uchýlit k přímé lži. Viz kázání Pavla VI. ve Fatimě (1967), kázání Jana Pavla II. ve Fátimě (1982, 2000 a další), kázání kardinála Ratzingera - Via Crucis (2005).[a] Zde všude znělo varování před apostazí v církvi, výzva k obrácení a pokání i upozornění na konkrétní verše Apokalypsy. Tři tajemství jako celekPokusme se o výklad tří tajemství jako celku. V prvém tajemství
je zjevena vize pekla. Ve druhém tajemství Paní vysvětluje, že
právě tam upadají duše ubohých hříšníků. Cestou k záchraně je úcta k
nebeské rodině. Lidé mají stále možnost zachránit své duše a navrátit
sobě pokoj. Zvláštní důraz pro mír ve světě je kladen na Rusko. Pokud dojde k zasvěcení Ruska srdci Paní z Fatimy, bude mír.
Jinak bude Rusko rozšiřovat bludy po celém světě a podněcovat války. K
aktu zasvěcení nedošlo ani tehdy, kdy v Rusku začala krvavá éra
stalinismu. Paní
varuje, že pokud nepřestanou lidé urážet Boha, začne další válka během
pontifikátu papeže Pia XI. Mnohé národy budou zničeny. Druhá světová
válka pak opravdu vypukla. Je otázkou, nakolik se podařilo Lucii zachovat autenticitu slov Paní z Fatimy. V r. 1917 byla dívkou neumějící číst ani psát. V r. 1921 vstoupila do kláštera, kde byla povinována životu dle přísných náboženských regulí, absolutní kázni a dodržování příkazů představených. Lucia sdělila církvi přání paní z Fatimy nejpozději v r. 1925 (vzývání Neposkvrněného Srdce, zasvěcení Ruska, modlení růžence, slavení sobot). První dvě tajemství však zapsala až v r. 1927, své zápisky však musela zničit. Podruhé formulovala první dvě tajemství v létech 1939-40. A teprve r. 1944 údajně poprvé zapisuje text třetího tajemství. Zapisuje tehdy svou vizi z r. 1917 (anděl s plamenným mečem a smrt biskupa v bílém) a zřejmě i dosud nezveřejněná slova Paní (které jí tehdy znovu Paní diktuje). Otázkou tedy zůstává, kolik z fatimských tajemství sdělených třem dětem v r. 1917 bylo skutečně publikováno a nakolik si uchovaly původní přesnost. Vzkaz z Fátimy lidem prostřednictví sestry Lucie chápeme jako naléhavé varování. Lidé opět sešli na cestu zla a pokud se nezastaví, sklidí trpké plody svých vlastních činů. Náš osud v blížícím se Armagedonu je svázán zvláště s Ruskem. Pokud bude v Rusku víra v dobro Stvořitele, bude Rusko silou v konečném boji se zlem. Zlo se může ukázat tam, kde jej nikdo nečeká, tedy i v řadách nejvyšší hierarchie církve. Každý z nás musí být ostražitý a nevěřit líbivým řečem a vábným slibům. Osudy lidstva závisejí na každém z nás. Nikoliv jen na těch, kteří jsou u moci světské či církevní ale skutečně na každém člověku. Sama Paní světla ve Fátimě jasně ukázala, že důležitý je každý člověk bez výjimky a svůj vzkaz předala lidem nikoliv prostřednictvím vysokých církevních či světských představitelů ale tří dětí v chudé části světa. Je třeba, abychom my všichni přijali odpovědnost za náš svět, měli jej v úctě stejně jako našeho stvořitele a byli připraveni nejen brát ale i dávat. A snad je zde i skryta připomínka ženského božského elementu - tedy toho, že po boku Ježíše vždy stála a stojí Marie aby teprve spolu tvořili celek. Pokračování - Proroctví z Fatimy - Diplomatická verze proroctví.
|
|||||||||||||
|