Původ kulturních rostlin

Autor: clovicek <pavel_m(at)email.cz>, Téma: Genetika, Vydáno dne: 02. 03. 2025



    

Mýty a genetika


Původ kulturních rostlin

Kulturní rostliny jsou rostliny pěstované pro užitek (užitkové rostliny), nebo pro ozdobu (okrasné rostliny). Užitkové rostliny neboli plodiny jsou rostliny dávající člověku nějaký užitek. Používají se velmi často jako potrava nebo jako krmivo.

Podle současných vědeckých teorií vznikly užitkové rostliny z původně planých rostlin (často i z plevelů, např. oves, žito), jejichž jedlé či jinak využitelné části člověk nejprve sbíral a později je i záměrně pěstoval. Vznik kulturních rostlin byl přímo spjat s vývojem člověka zemědělce, který v okolí svých sídlišť obdělával půdu a zaváděl plané druhy do kultury; tím vytvářel umělá společenstva rostlin (agrocenózy), výrazně odlišné od původních lesních společenstev. Tento významný moment v historii člověka se označuje jako zemědělská revoluce.[1]

Podle pradávných tradic však byly mnohé plodiny dány člověku jako dar bohů. Podle hebrejské Bible, tedy podle blízkovýchodní starověké tradice, stvořil Bůh pro obživu člověka byliny nesoucí semena i stromy s plody a semeny:

Bible, Genesis 1:27-29, CEP[2]
     
Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, stvořil ho, aby byl obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil.
A Bůh jim požehnal a řekl jim: "Ploďte a množte se a naplňte zemi. Podmaňte ji a panujte nad mořskými rybami, nad nebeským ptactvem, nade vším živým, co se na zemi hýbe."
Bůh také řekl: "Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm.
 
     

Ve starověkém Egyptě se zemědělství a zavlažovací techniky, včetně využití úrodného bahna, přinášenému nilskými záplavami, považovaly za dar boha Osirise. Ve starověkém Mexiku  přinesla lidem zrnka kukuřice bohyně a rozdělila je mezi domorodé národy. Velký bůh Quetzalcoatl dal kukuřici Mexičanům. Viracocha učil lidi zemědělství v peruánských Andách. Ve starověkém Sumeru bohové An a Enlil darovali lidem semena obilí. Číňané se naučili zemědělství od nebeských učitelů a pánů moudrosti, kteří s sebou přinesli ovoce a obiloviny.

Obilí a chléb

Bibličtí Izraelci, jako poděkování Hospodinu, přinášeli mezi obětními dary i obilí:

Bible, Leviticus 23:10-11, CEP
     
"Mluv k Izraelcům a řekni jim: Až přijdete do země, kterou vám dávám, a budete sklízet obilí, přinesete snopek jako prvotiny své žně knězi.
Podáváním nabídne snopek Hospodinu, aby ve vás našel zalíbení; druhého dne po dni odpočinku jej nabídne kněz podáváním.
 
     

Podle praslovanských věd bylo obilí a znalost mletí mouky i pečení chleba darem vyšších bytostí, darem Stvořitele. Chléb byl považován za posvátné jídlo a bylo s ním zacházeno s veškerou úctou a vděkem. Zároveň bylo přes generace předáváno varování toho, že černota se bude snažit tento dar člověku odejmout. 

Podle sumerských mýtů bylo obilí darem božských Anunnaků. V příběhu Jak přišlo obilí do Sumeru přinesl obilí bůh An z vnitřku nebes a bůh Enlil mu dal vyrůst v cedrových horách, kam si pro něj chtěl dojít muž/bůh jménem Ninazu. Sami Sumerové rozlišovali v básni Hádka mezi zrnem a ovcí (někdy je uváděno Ovce a obilí) několik druhů zrn resp. obilí.[7] [8]

Ovce a obilí “ (15, 26–42)[8], mýtus starého Sumeru
     
… nebylo zrna malého, zrna horského ani zrna z vesnice.
… Tehdy na místě, kde byli stvořeni bozi,
v sídle jejich na svatém pahorku ovce s obilím vyrostly.
Ve svatyni své, kde hoduje se, Anunnakové se shromáždili,
z bohatství zrna i ovcí jedli
… Tehdy bůh Enki Enlilovi řekl:
Otče Enlile, ovci a obilí,
jež na svatém pahorku vyrostly,
dejme ze svatého pahorku sestoupit na zem!
” Na příkaz Enkiho a Enlila
ovce s obilím ze svatého pahorku na zem sestoupily.

 
     

 

Pšenice (dnes je známo asi 32 druhů resp. 42 taxonů) jsou jedny z nejstarších kulturních rostlin. V mnoha zemích je pšenice základní surovinou pro výrobu pečiva, těstovin a rozmanitých pokrmů. Archeologické nálezy dokládají pěstování pšenice jednozrnky na území Íránu již 6000 let př. n. l. Na území České republiky je doložena již z neolitu – 5000 let př. n. l.[3]   


Obr. Kulturní pšenice

Nejstarším domestikovaným druhem pšenice je pšenice jednozrnka.[a]  K její domestikaci docházelo již nejméně před 10 až 12 tisíci lety. Pšenice jednozrnka byla velmi významnou obilninou v období mladší doby kamenné. Je doloženo její pěstování v Řecku okolo 6800 př. n. l.).[4] Výživná hodnota mouky z dnešních druhů pšenice zdaleka nedosahuje vysoké kvality plodiny pěstované ve starověku.

Záhada genetické modifikace pšenice

Je zajímavé, že u divokého předchůdce pšenice jednozrnky (Triticum boeticum) bylo experimentálně prokázáno, že lovci a sběrači nebyli nijak nuceni ke kultivaci rostliny. V ideálním prostředí Předního východu byli schopni během tří týdnů sklizně divoké trávy srpem s kamennými čepelkami vytěžit obilí zajišťující nutriční potřeby jedné rodiny na celý rok.[5]
Dle jiných zkušeností je ale divoká pšenice naprosto nevhodná k pěstování: má křehké stonky a malá zrna, která se těžko sbírají. jeden klas obsahoval jen 2 – 3, maximálně 4 zrnka. Každopádně v určitém období došlo ke kultivaci pšenice i jiných plodin a to na řadě míst současně.

Podle archeologických nálezů se před 10 až 12 tisíci lety, nezávisle na sobě, objevilo několik center kultivace plodin. Přechod na kulturní rostliny v těchto centrech nastal téměř současně. Podle prof. Nikolaje Ivanoviče Vavilova pochází celá rozmanitost pěstovaných druhů pšenice pouze z osmi nezávislých a geograficky omezených regionů nacházejících se na úpatí hlavních pohoří.

Regiony, ve kterých došlo k nezávislé domestikaci pšenice, mají společný rys: tropické nebo subtropické podnebí. Jednalo se o lokality ideální pro lov a sběr divokých plodů, kde nebyla ekonomická potřeba zemědělství. Vzniká otázka, proč někdo trpělivě kultivoval rostliny, když pro to neměl existenční důvody? Navíc na několika oddělených místech světa současně? Šlo např. o Sýrii, Palestinu, Etiopii či úpatí západních Himálají.[6]

Podle současných výsledků genetických výzkumů je původ pšenice a její genetická struktura složitou hádankou. Rozdíly mezi divokými a kultivovanými formami pšenice jsou tak výrazné, že nemohly vzniknout jen selekcí a křížením. Mnohé ukazuje na umělé genetické zásahy. Muselo dojít např. ke zdvojnásobení chromozomové sady pšenice, což je náročný úkol i pro moderní genetiku. Takových změn je obtížné, ne-li nemožné, dosáhnout klasickým výběrem rostlin. To vyžaduje hluboké znalosti a vhodné technologie pro ovlivňování DNA. Genom pšenice je obrovský, pětkrát větší než lidský genom a mimořádně složitý. Ve skutečnosti jde o tři různé genomy spojené do jednoho. Přitom v dávné minulosti prokazatelně došlo ke ztrojnásobení chromosomové sady pšenice. V současnosti používáme chemické mutageny a záření ke zdvojení chromozomů. Jak starověcí genetici dosáhli takových výsledků, zůstává záhadou.
George Willcox, francouzský arch-botanik z Národního centra pro vědecký výzkum, experimentálně ukázal, že za podmínek co nejblíže podmínkám starověkého zemědělství by proces umělého výběru na domestikaci pšenice trval nejen staletí, ale celá tisíciletí. Důkazy však naznačují, že tisíciletá selekce nenastala a domestikovaná pšenice se používá v zemědělství od svého vzniku na celém světě, od desátého do dvanáctého tisíciletí a přinejmenším od devatenáctého do dvacátého tisíciletí v jedenácti nezávislých regionech. Pěstování pšenice a její využití v zemědělství přímo přispělo k rozšíření zemědělských postupů a vzniku trvalých lidských sídel.
Ve srovnání s genomem divoké pšenice, který je velmi uspořádaný, strukturovaný a nemá žádné zbytečné části, jelikož jeho struktura byla vybroušena evolucí v průběhu milionů let, genom pěstované pšenice vykazuje výrazné porušení ideální struktury. Jeho genom je vysoce dynamický s významnou ztrátou genů divoké pšenice v důsledku kulturní adaptace a expanze chromozomů a mnohé geny zůstávají jen jako fragmenty. Byly přidány nové třídy genů, které jsou zodpovědné za energetický metabolismus a metabolismus, jakož i za růst a vývoj rostlin.
DNA pěstované pšenice nese jasné znaky starověkého genetického inženýrství. Genetická modifikace byla provedena velice přesně. Nebyly nalezeny žádné přechodné formy divoké pšenice. Ve skutečnosti se na původních místech původu pšenice nenašly žádné stopy po domestikaci. Například v Etiopii, kde se vyskytuje největší rozmanitost domestikovaných odrůd, se žádná divoká pšenice nenachází. Nové vědecké objevy ukazují, že lidé si pšenici nezdomácnili sami, musel to udělat někdo s vysoce rozvinutou technologií a znalostmi genetiky.[6]

Asi před 12 000 až 10 000 lety došlo k náhlému vzniku mnoha domestikovaných odrůd pšenice, které se rozšířily do celého světa. Co se tehdy stalo? Starověké příběhy jsou jednotné v názoru, že zemědělství bylo lidstvu dáno, ne vynalezeno. Mnohé svědčí o tom, že lidé obdrželi zemědělské techniky, nástroje a dokonce i domestikované odrůdy pšenice.

Vznik zemědělství

Vznik zemědělství bývá datován do období před 12 000 až 8000 lety a probíhal na několika místech současně. Zemědělství vznikalo nezávisle ve zcela odlišném prostředí. V suchém a horkém klimatu Předního východu se dařilo kulturním odrůdám pšenice a ječmene. V severní Číně s poněkud chladnějším podnebím došlo k domestikaci prosa,  v tropickém Thajsku byla vypěstována rýže. V chladnějších horských podmínkách Mexika kukuřice a brambory ve vysokých polohách na svazích And v Peru.

Všechny starověké kultury považovaly vznik zemědělství a kulturních rostlin za dílo vyšších bytostí.

--- pokračování příště ---

 

Předchozí - Původ hospodářských a domácích zvířat


   
[a] Během sklizně se zpravidla klas rozpadá na jednotlivé klásky, které jsou jinak spojeny klasovým vřetenem. Pšenice jednozrnka má většinou jedno zrno v klásku.

Jedná se o pluchatý druh, který poskytuje nižší výnosy, ale při vysoké jakosti produkce. Předností je vysoký obsah bílkovin, který může dosáhnout až 20%. Hodí se zejména pro různé výrobky nekynutého charakteru, jako jsou sušenky, kroupy, arabský chléb apod. Je velmi vhodná pro pěstování v ekologickém zemědělství. Nemá velké nároky na živiny a prakticky není napadána běžnými chorobami pšenice.
V prvním tisíciletí n. l. došlo k úpadku pěstování pluchatých pšenic v celé Evropě. Prakticky všude převládly odrůdy s nahými zrny.
[4] 

Postupně došlo k výrazné degradaci výživných hodnot pšenice.


[1] Přispěvatelé Wikipedie, Užitková rostlina [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2024, Datum poslední revize 6. 12. 2024, 13:52 UTC, [citováno 1. 03. 2025] <https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=U%C5%BEitkov%C3%A1_rostlina&oldid=24457643>
[2]  Ekumenická rada církví v ČSR. Bible, Písmo svaté Starého a Nového zákona, Ekumenický překlad. Jinak také Český ekumenický překlad /CEP/. V elektronické formě SW BibleWorks.
[3] Přispěvatelé Wikipedie, Pšenice [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2025, Datum poslední revize 24. 01. 2025, 09:19 UTC, [citováno 2. 03. 2025] <https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=P%C5%A1enice&oldid=24600942>
[4] ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERSITA V PRAZE. Pěstování a využití pšenice jednozrnky v ekologickém zemědělství. Online. APLIKAČNÍ VÝSTUPY – METODIKY. Praha 2012. Dostupné z: https://metodiky.agrobiologie.cz/PDF/KRV/Pestovani-a-vyuziti-psenice-jednozrnky-v-ekologickem-zemedelstvi.pdf . [cit. 2025-03-02].
[5] Beneš, Jaromír Počátky zemědělství ve Starém světě: pohled paleoekologie a environmentální archeologie / Jaromír Beneš. – Vydání první. – České Budějovice: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, 2018. – 351 stran. – (Episteme. Natura) Anglické resumé ISBN 978-80-7394-697-5
[6] OZ BIOSFÉRAKLUB. Vedci opatrne dospeli k záveru, že niekto vykonal komplexnú genetickú modifikáciu pšenice pred 12 000 rokmi. Online. Cz24.news. 2025. Dostupné z: https://cz24.news/vedci-opatrne-dospeli-k-zaveru-ze-niekto-vykonal-komplexnu-geneticku-modifikaciu-psenice-pred-12-000-rokmi. [cit. 2025-03-02].
[7] MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ, PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA, KATEDRA ANTROPOLOGIE. Antropologický profil starých Sumerů. Online. IS.MUNI.CZ. Brno 2009. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/pxn3l/bakalarska_prace.pdf . [cit. 2025-03-02].
[8] KOVÁRNÍK, Jaromír. Pěstování obilovin v pravěku. Online. UNIVERSITA HRADEC KRÁLOVÉ. 2012. Dostupné z: https://uni.uhk.cz/archeologie/wp-content/uploads/2023/02/Vol14b_8.pdf . [cit. 2025-03-02].
    


Vydáno: 2. 3. 2025