Rubriky
Hlavní menu
Vyhledávání
Poslední komentáře
|
Komentáře
ke článku: Adapa a Jižní vítr ze dne 08.12.2007, autor článku: Pavel Mat.
Přidat nový komentář
Komentář ze dne: 31.08.2011 07:09:57 Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jejda (jjd@nospam.cz)
Titulek: Poznání sexu a dělení nulou
Ó adonai, teď je to jasné. Pojíst ze stromu poznání křesťané zpravidla vykládají jako poznání sexu (rajské jablko, svedení Evou, ...). Podle všeho jde ale skutečně o poznání, žádný jinotaj (sex je tam prostě navíc). Jenže takové poznání jde ruku v ruce s "chytrostí" (sex nikoli).
To nastoluje otázku: Chtěl Bůh či Bozi aby člověk byl (zůstal) hloupý? Proč ten zákaz poznání?
NE. Pokud byl člověk stvořen pro život, ať už jako syn či samostatná entita. Stvořitel jistě neměl záměr vytvořit hlupce. Hloupost se totiž v životě neodpouští. Chytrost je jedna s podmínek přežití. Poznání pak prostředkem chytrosti.
NE. Pokud byl člověk stvořen jako sluha (otrok) Boží, protože "hloupý sluha je holé neštěstí" - služebník nemá být hloupý, ale jenom nesmí některé věci vědět, tj. statut tajemství.
ANO. Pokud byl člověk jen Božskou hračkou, pak slovy klasika "taková hloupá nádoba více pobaví" ;o).
Tipnul bych si na druhou možnost -> sluha. Poznání ano, ale nesmí umět "kouzlit". Takže ten strom nebyl Strom poznání ale "strom naučení kouzel".
Jenže co je to kouzlo? Myslím, že dosažení něčeho bez námahy. Např. člověku (pochopitelně ne Chucku Norrisovi) je přísně zakázáno dělit nulou. Kdybych uměl kouzlit, tak to mám hned, jenže takhle musím pracně dělit něčím hodně malým blízkým nule a to z obou stran (u 2D), ze tří (u 3D) atd. Prostě samá práce... (následuje nečitelné zaklení a další text se nedochoval)
Komentář ze dne: 31.08.2011 09:44:49 Reagovat
Autor: neregistrovaný - Eva (Maeva3@seznam.cz)
Titulek: Jméno
Rozumím tomu, že nevěřící člověk se musí nějak s tím, co čte o bibli a ví o tom, jaké jsou vědecké bádání "poprat". Tzn. hledá odpovědi na otázky , které má a odpovídá si na základě člověkem zjištěných skutečností.
Co mne ale zarazilo je, že jméno Boží autor článku napíše jako by se nechumelilo...bez znalosti hebrejštiny (nebo se mýlím?) klidně napíše jméno Boží. Na to jsem se chtěla zeptat, jak ví, že se píše právě tak, jak uvádí. Jen vlastně nevím, zda se ještě autor během let od napsání článku někam neposunul, např. neuvěřil v Ježíše a možná už na tyto stránky ani nechodí.
Komentář ze dne: 31.08.2011 13:43:44 Reagovat
Autor: neregistrovaný - mejc (@)
Titulek: Re: Jméno
V článku se výraz "boží" vyskytuje pouze ve spojení pokrm, zahrada a varování ale nikoli jméno.
V článku uvádění bohové jsou označení jako An/Anu, Ea (Enki), Dumuziho (Tammúz) a bohyně Gizzida (Ningishzida). Které jméno boha máte na mysli?
Autor nepíše v úvodu o čí mýtus jde ani v jakém jazyce je napsán. Vzhledem k obecnému přijmutí sumerské kultury
v akkádském státě, bude nejspíš psána sumersky.
Pokud myslíte v závěru článku označení biblického boha YHWH, tak autor jej na více místech vysvětluje a dokonce napsal celý článek http://myty.info/rservice.php?akce=tisk&cisloc lanku=2004040003
Komentář ze dne: 01.09.2011 16:15:44 Reagovat
Autor: neregistrovaný - Pavel Mat (@)
Titulek: Re: Jméno
Pokud vás zajímá něco více o jménu Božím v Hebrejské Bibli, přečtěte si některé z mých článků v rubrice Posvátné texty - Bible - Hebrejská Bible - Bohové. Jméno hlavního boha Izraelitů zapisuji jako YHWH, Yahwe či Yahweh ale možností je mnoho.
Přidat nový komentář
Zobrazit článek Adapa a Jižní vítr
|
|