Putujme proti proudu času k pradávným zdrojům lidského vědění,
pátrejme společně po duchovním odkazu našich předků!
Co nám mohou sdělit mýty, náboženské texty,
předpovědi a proroctví o naší budoucnosti?

Rubriky
Hlavní menu
Vyhledávání

Vyhledat text

Poslední komentáře
  • Život:
    "Přeji hezký den, narazil jsem na Vaše pro mě velice zajímavé strán ... " (Zvon svobody nebo poroby?)
  • Re: :
    "Hebrejština se píše zprava doleva. Přepis (transliterace) zleva do ... " (Bůh Bible II - Jména biblického Boha)
  • bez titulku:
    "Ať už byl autor kdokoliv, měl by se naučit soudobou transkripci he ... " (Bůh Bible II - Jména biblického Boha)
  • pěkné:
    "No, přemýšlím nad tím už rok. Zde v tomto článku jsem hodně čerpal ... " (Na počátku ... Brešit bara Elohim)
  • Re: Klamstvo.:
    "Díky za upozornění! V článku jsem použil omylem nesprávné fotogra ... " (Proroctví pro rok 2023 - Nostradamus)
  • Klamstvo.:
    ""O záhadných světelných loučích je již veřejnost dostatečně i ... " (Proroctví pro rok 2023 - Nostradamus)
  • Slované

    Kniha Velesova

    Mýty -- Slovanské mýty -- Kniha Velesova

    Slované

    Kniha Velesova

     

    Velesova kniha, Rod IV, 1:1 [1]
         Tuto Velesovu knihu zasvěcujeme našemu Bohu, který je naším útočištěm i naší silou...
    I šli jsme za naším Bohem a začali Ho velebiti:
    - Buď pochválen dnes jako v budoucnu a na věky věků!

    Velesova kniha (Велесова книга, Велес книга, Книга Велеса, Дощечки Изенбека, Дощьки Изенбека, The Book of Vles, Vlesova knyha, Kniga Velesa, Vles Knyha, Vles Kniga) patří mezi nejstarší slovanské texty. Podle zastánců pravosti tohoto díla byla zapsána runovým písmem na dřevěných bukových deskách. Byla poprvé zveřejněna roku 1950 P. Miroljubovem a Alexandrem Kurenkovem. Patří mezi slovanské vědy (védy). Západní badatelé odmítají pravost textu a považují knihu za falsifikát.[a] [2]
     
    V knize Velesově jsou shromážděny texty slovanských letopisů, které psali novgorodští žreci před 9. stoletím n. l.
    Obr. Velesova kniha, buková deska č. 16, runové písmo.[2]

    Historie v Knize Velesově

    Velesova kniha je sbírkou mýtických příběhů o bozích a vzniku světa, náboženských pojednáních i popisu historie sahající až do 10. století př. n. l. Tehdy staří Slované žili v „zemi sedmi řek za mořem“ (tzv. Sedmiříčí, nebo též Bělovodí na Sibiři – řeky Irtyš, Ob, Lena, Jenisej, Tobol, Išim a Angara). Později putovali přes Sýrii do Karpat, kde byli nakrátko zotročeni králem "Nabsurem" (snad babylónský Nabonassar?). V Karpatech se měli usadit v pátém století př. n. l. Kniha dále velmi stručně popisuje období našeho letopočtu, a to především jako sérii vítězných válek s Góty, Huny, Řeky a Římany. Zmiňují se i některé postavy západoevropské historie a severské mytologie (např. Ermanarich, na jehož době panování se zakládá datování většiny historických událostí v knize). Z období mezi 5. a 9. stoletím je zmiňován vpád Chazarů a Bulharů. Kniha končí popisem rozvratu slovanské říše Varjagy.[2]

    Velesova kniha, deska Rodu, runa čtvrtá
         I probudilo je uprostřed noci hrozivé hromobití a otřesy země. Vtom zaslechli ržát koně na horách. A zachváceni strachem se srotili do houfů a vyběhli ven z osad, i ovce tam ponechavši. I spatřili ráno pobořené domy a jiné, zmizevší ve velké díře v zemi, takž po nich ani stopy nezůstalo. I řekli otci Jarunovi: Odveď nás odtud pryč! ...
    I vydali se Kyj, Šček a Choriv - tři Jarunovi synové - na ohlídku jiných zemí. Od nich vzešel slovanský rod, který žije až doposud. A my jsme toho svědky.

     

    Kosmologie

    Svět sestává ze tří sfér: Jav, Prav a Nav. Sféra Prav je světem bohů, Jav je světem lidí a Nav je nemateriální svět a patří duším našich zemřelých předků.

    Prav (právo - síla správce, práva, nadřízenosti, zákonů) je svět bohů, který je pro lidi neviditelný a nachází se v košaté koruně světového stromu. Je to právo správce Svaroga, boha Slunce, který vládne světu Jav i Nav. Svět bohů byl stvořen na samém počátku bohem – otcem Rodem. Moderní paralelou k této koncepci jsou fyzikální zákony, ale s jedním rozdílem. Zákon, který říká, že kámen když se vyhodí, tak spadne je nejen faktem, ale platí také zároveň princip spravedlnosti, božího a právní zákon, že kámen spadne, když je vyhozen.

    Jav (to, co je zjevné) je lidský hmotný svět, který se nachází okolo kmene světového stromu.

    Nav (to, co není zjevné) je podzemní svět mrtvých položený v kořenech dubu. Do Navu odcházely duše zemřelých po své smrti. Vládcem je bůh Veles. Hvězdy jsou dušemi a jsou součástí světa Nav.

     

    Spory o pravost

    O pravost Velesovy knihy  panuje spor:

       Odpůrci pravosti    Zastánci pravosti
    Paleografka L. P. Žukovská na základě studia dochované fotografie jedné z desek prohlásila již v roce 1960 Velesovu knihu za podvrh. K ní se v roce 1990 připojil např. doktor filologie Tvorogov. Knihu prohlašoval za pravou např. akademik dr. Běgunov, uznávaný znalec staroruské literatury. Přidala se k němu i katedra slovanské filologie Lotyšské státní univerzity.
    / Dr. Běgunov napsal mimo jiné obsáhlý rozbor eposu Slovo o pluku Igorově a významné příspěvky do knihy Myty starých Slovanů. Slovo o pluku Igorově je však dnes rovněž považováno za padělek./
     
    Kniha byla "objevena" tj. napsána ve středověku nebo v roce 1950. Text byl vyřezán do dřevěných destiček někdy v 9. století. Kritici se nemohou sjednotit, kdy měl být podvrh vytvořen. Knihu měla v držení Anna Jaroslavna, když se vdala za Heinricha I. v 11. st. Zpět z Francie do Ruska ji přivezli ruští vojáci, po porážce Napoleona.
     
    Překlady Velesovy knihy provádějí diletanti, jedná se o „ideologický podvrh", jehož cílem bylo podpořit slovanský nacionalismus.
     
    Překlady a jejich údajné zneužívání k ideologickým účelům nic nevypovídá o pravosti textu.
    Odmítána je existence praslovanského písma, kterým je psána Velesova kniha. Písmo se velice podobá pozdější hlaholici. Slované používali své písmo dávno před příchodem Cyrila a Metoděje. Soluňský učenec Konstantin toto písmo (hlaholici), vhodné pro slovanský překlad bible, nevymyslel. Seznámil se s ním při své misionářské cestě ke krymským Chazarům, kde bylo v té době ještě používáno. Doplnil ho pouze o některá řecká písmena, nutná při přepisu církevních výrazů.
    "Originální" dřevěné desky s textem jsou buď padělkem, nebo vůbec neexistují. Originální desky jsou ukryty na neznámém místě, snad v archivech bývalé ruské státní bezpečnosti.
    Události popisované v knize neodpovídají známé historii. Např. genetik prof. Kljosov dokládá, že popisované migrační vlny souhlasí s doloženými genetickými liniemi.
    Řada událostí popisovaných v knize je  postupně dokládána (např. boj Slovanů se starými Řeky).

     
    Odborníci západní školy většinou popírají autentičnost Velesovy knihy.
    Její pravost by byla v příkrém rozporu s tvrzením, že Slované začali používat písmo (hlaholici) až od 9. století.[3]
    Existuje však řada důkazů toho, že Slované měli své písmo stovky let před vznikem hlaholice i před napsáním Velesovy knihy. Ta byla vyřezána do dřevěných destiček někdy v 9. století Jagajlo Ganem, možná i na našem území či v Polsku. Podle další teorie text vznikal přibližně na přelomu 8. a 9. stol. n. l. ve starém Novgorodě za knížete Bravlina a později za vlády varjažského knížete Rurika. Dokončena mohla být v Kyjevě, kam novgorodští žreci uprchli před Rurikovým pronásledováním.

    Tabulky s textem byly nalezeny v šlechtickém sídle v Rusku za občanské války bělogvardějcem Izenbekem, který ji převezl do Bruselu. Tam se seznámil se spisovatelem Miroljubovem, který znaky přepsal na papír. Zachovala se pouze fotografie 16. destičky. Knihu později zabavili Němci (SS - organizace Ahnenerbe). Veřejnost se mohla s knihou seznámit až v roce 1955 v ruském emigrantském časopise Žar Ptica.[5]  

    Písmo Velesovy knihy

    Jedním z argumentů proti pravosti Velesovy knihy byl, že písmena použitá v knize (tzv. Velesovice) nikde jinde nejsou doložena. Avšak v roce 2000 byl objeven slovanský Novgorodský kodex z 10. století, psaný stejnými písmeny.[5]  

    Novgorodský kodex (rusky Новгородский кодекс), též Novgorodská kniha žalmů (rusky Новгородский псалтырь), patří k nejstarším zachovalým ruským písemnostem. Jde o palimpsest, sestávající ze tří svázaných dřevěných tabulek, obsahujících čtyři voskové stránky. Pochází z období mezi lety 988 až 1030. Obsahuje žalmy.[6]

      
    Obr. Novgorodský žaltář, text žalmu.[7]

    Kodex ležel v zemi takřka 1000 let a zachoval se jen díky vlhké novgorodské zemině, do níž neproniká kyslík a nedochází proto k tlení. Kniha je napsána staroslověnštinou s malými odchylkami a východoslovanskými termíny.[7]
    Při vykopávkách na území středověkého Novgorodu bylo postupně objeveno kolem tisíce starých slovanských textů psaných na březové kůře. Nálezy Novgorodského kodexu a dalších písemností dokládají, že písmena Velesovy knihy byla v 10. století Slovany používána.

     

     


    [a] Autor článku považoval dříve Velesovu knihu za podvrh. Nyní, na základě dalších písemných nálezů a dokladů o historii Slovanů, je autenticita textu vysoce pravděpobná.

    [1] Asov A.I. 2001. Velesova kniha. Dobra 2002. ISBN 80-86459-24-1
    [2] Přispěvatelé Wikipedie, Velesova kniha [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2023, Datum poslední revize 12. 05. 2023, 00:43 UTC, [citováno 8. 12. 2024] < https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Velesova_kniha&oldid=22785509 >
    [3] Kniha Velesova (úryvky - rusky) www.heathenfront.org/rhf/vlesbook.htm
    [4] Blažek, Vladimír. Velesova kniha aneb o věrozvěstech a jednom padělku. 2004
    www.feudum.cz/veles.html
    [5] Jak nám ukradli minulost 3: Vandalové a Barbaři. Online. Slovanská kultura. 2019. Dostupné z: https://www.slovanskakultura.cz/dejiny-2/jak-nam-ukradli-minulost-3--vandalove-a-barbari . [cit. 2024-12-08].
    [6] Přispěvatelé Wikipedie, Novgorodský kodex [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2019, Datum poslední revize 18. 08. 2019, 18:21 UTC, [citováno 8. 12. 2024] < https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Novgorodsk%C3%BD_kodex&oldid=17573765 >
    [7] Ikony » » Novgorodský žaltář: nejstarší ruská kniha. Online. Rodon. Dostupné z: https://www.rodon.cz/ikony/Iluminovane-rukopisy/Novgorodsky-zaltar-nejstarsi-ruska-kniha-1676 . [cit. 2024-12-08].

    Vydáno: 10. 03. 2005


    | Autor: Pavel Mat. | Vydáno: 10. 03. 2005 | Aktualizováno: 08. 12. 2024 | 38736 přečtení | Počet komentářů: 296 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

    Vytvořeno prostřednictvím phpRS. Copyright Pavel Matušinský     Email: pavel_m@email.cz

    Redakce neodpovídá za obsah článků ani komentářů, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce. Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků.